Notikumi 2024./2025. mācību gadā

Klusuma burvim- Kārlim Skalbem 145!

7.novembrī skolas zālē pulcējās 1.-12.klašu skolēni uz literāro stundu ,, Klusuma burvim- Kārlim Skalbem  145!”, kuru sagatavoja 5.klases skolēni kopā skolotāju V. Kalniņu, I. Apalupu un L. Zembergu – Zeltiņu.

Iepazīstināja ar dzejoļiem, ko K. Skalbe rakstījis bērniem. Dzejnieka radītais tēls ir bijis vērotājs, kam dvēselē lielā laime ir bijusi skatīšanās prieks.

Izjustie dzejoļi par dabu, par vismīļāko dzīvnieku- runci, par bērna sapņiem, savam mazdēlam veltītajiem dzejoļiem, mīļāko gadalaiku – ziemu un sniegu, kas noklusina trokšņus, pasauli ietīdams klusā svinīgumā. K. Skalbi var uzskatīt par koku un zāles karali un reizē viņu pielūdzēju. Visskaistākais koks – egle, kura tiek pielīdzināta vismīļākajam cilvēkam – mātei. Zem egles zariem var nolikt savas bēdas, bet kalnā tās stāv baltas kā baznīcas.

Pasākumu atklāja 1.-6.klašu koris ar dziesmu ,,Veltījums dzejniekiem’( J. Peters, R. Pauls). Arī 5.klases skolēni bija sagatavojuši dziesmu ,,Ulu-mulu-lu-lū” klavieru, flautas un vijoļu pavadījumā. Pasākumu papildināja uzskatāma prezentācija no K. Skalbes muzeja materiāliem ( K. Skalbe jaunībā, kopā ar savu runci, ,, Incēni“ toreiz un tagad, visos gadalaikos ,, Saulrieti”, kopā ar savu mazdēlu Andreju).

Dzejnieks, prozaiķis un politiķis ļoti mīlēja savu Dzimteni – Piebalgu, Latviju!

Latvijā es dzīvoju,

Latvijā es elpoju,

Latvijā es cerēju,

Jaunu, skaistu Latviju!

Latvijas svētku nedēļa “Mazputniņā”.

Darbus par godu Latvijas 106.dzimšanas dienai sākām veikt jau 7.novembrī, K.Skalbes dzimšanas dienā, uzaicinot mākslas skolas absolventes Anniju Bambi, Madaru Asari un Reinu Ērgli, un 7.klases skolēnu Gati Šulcu uzzīmēt melnbaltas ilustrācijas “Kaķīša dzirnavām”, lai bērnudārza bērni tās var izkrāsot. Vēlreiz piedzīvojām to, ka bērniem patīk ciemiņi, patīk mācīties no lielajiem bērniem, skolēniem.
Katrā svētku nedēļas dienā bērni veica kādu svarīgu darbu par godu savai zemei Latvijai: pirmdien nolika svecītes pie varoņu kapiem. Otrdien sportoja ar Latvijas karodziņiem rokās un deklamēja dzejoļus. Trešdien darināja rotājumus un darbināja robotbites. Ceturtdien gatavoja cienastu svētku galdam un lika latvju zīmes no lego. Piektdien visi devāmies uz Vecpiebalgas muižu, lai sniegtu koncertu par prieku sev un draugiem. Koncerta sākumā tradicionāli ar labām domām no rokas rokā devām sarkanbaltsarkano karogu. Katra grupa bija sagatavojusi priekšnesumus. Protams, arī svētku torte ar skaisto gada skaitli: 106! Arī svētku koncertā ar bērnudārza draugiem kopā bija mākslas skolas bērni, kuri svinīgi nodeva savas nu jau izkrāsotās “Kaķīša dzirnavu” ilustrācijas muzeja darbiniecei Ilonai Muižniecei, pretim saņemot īpašu K.Skalbes pasaku galda spēli. Pēc svinīgā koncerta muižas parkā bērni varēja veikt ar Latvijas simboliem saistītus uzdevumus: izmērīt ozola un liepas apkārtmēru, sadodoties rokās ap tiem, izspēlēt “Lido-nelido”, apskriet goda apli ap strūklaku, paviesoties sveču mājā vai uzzīmēt bizbizmārīti.
Katrs lielais reiz bijis mazs. Tā var teikt gan par cilvēkiem, gan par darbiem. Mācāmies un augam par prieku un godu ģimenei, Vecpiebalgai, Latvijai!

VIZUĀLĀS MĀKSLAS KONKURSS “KĀRLIM SKALBEM 145”

Novembris ir gada patriotiskākais mēnesis – Latvijas valsts svētku laiks.  Vecpiebalgā un citās novada skolās jau rudens mēnešos notika aktīva darbošanās un gatavošanās, lai novembra sākumā kopīgi svinētu svētkus!

Atzīmējot mūsu latviešu pasaku ķēniņa dzimšanas dienu, Vecpiebalgas vidusskola sadarbībā ar Piebalgas muzeju apvienību “Orisāre” organizēja vizuālās mākslas konkursu “Kārlim Skalbem 145” Cēsu novada skolu bērniem un jauniešiem, lai aktualizētu un novērtētu izcilā novadnieka atstāto literāro mantojumu. Konkursa tēmā “Cauri gadalaikiem” tika iekļauti četri dzejoļi: “Ziema”, “Lietutiņš”, “Rudens” un “Agrā vasara”.  Jauno mākslinieku uzdevums – vizualizēt vienu no izvēlētājiem dzejoļiem akvareļkrāsu ilustrācijā.

Konkursam atsaucās deviņas novada skolas: Amatas pamatskola, Zaubes pamatskola, Nītaures mūzikas un mākslas pamatskola, Aleksandra Bieziņa Raiskuma pamatskola, Jaunpiebalgas mūzikas un mākslas pamatskola, Cēsu 1.pamatskola, Pētera Rozenberga Cēsu Pilsētas mākslas skola. Jaunie mākslinieki iesūtīja 80 krāsainas dzejoļu ilustrācijas, ko vēlāk žūrija vērtēja un izvirzīja laureātus četrās vecuma grupās. K.Skalbes dzimšanas dienā –  7. novembrī plaši atvērās mūsu vidusskolas durvis. Skolas zālē, tēlotājmākslas, mūzikas un daiļliteratūras mijiedarbībā, kopā ar ciemiņiem atcerējāmies dižo novadnieku, viņa devumu kultūrā mums, Vecpiebalgai, Latvijai.

Paldies 5.klases spēcīgajam kolektīvam, skolotājai Vizbulītei Kalniņai, Intai Apalupai un Ligitai Zembergai Zeltiņai par brīnišķīgo un reizē izzinošo priekšnesumu! Pasākuma laikā izskanēja īpašs un liels paldies skolām un dalībniekiem par atsaucību, pedagogiem par audzēkņu iedrošināšanu, motivēšanu un atbalstīšanu, žūrijai par ne tik vieglo un atbildīgo darbu ilustrāciju vērtēšanā un konkursa atbalstītājiem par ieinteresētību! Pateicība Vecpiebalgas apvienības pārvaldes Jaunatnes lietu nodaļas vadītājai Līnai Paimiņai un Vecpiebalgas vidusskolas atbalsta biedrībai par finansiālo atbalstu. Laureātus sveicām ar vietējo ražotāju un amatnieku produkciju – Vecpiebalgas keramikas un Piebalgas porcelāna fabrikas skaistajiem un kvalitatīvajiem darbiem. Paldies čaklajiem jauniešiem Annijai Bambei un Kristeram Laicānam par porcelāna krūzīšu apgleznošanu! Tās rotā labā, baltā kaķīša zīmējums. Gluži kā šis tēls arī mēs – konkursa organizēšanā iesaistītie centāmies, lai ikviens justos gaidīts, priecīgs un novērtēts.

Saņemtie sirsnīgie pateicības un atzinības vārdi dod īpašu gandarījumu par paveikto un iedrošinājumu jaunām idejām un darbiem!  Bet šī gada vizuālās mākslas konkursa “Kārlim Skalbem 145” laureātu saraksts skatāms šeit: https://vecpiebalgasvsk.lv/vizuala-makslas-konkursa-karlim-skalbem-145-rezultati/

Uz tikšanos citu reizi!

Dir.vietniece PIIP “Vizuāli plastiskā māksla”- Iveta