Izzini sevi piedaloties Ēnu dienā

Ēnu diena sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi.  Ēnu diena sekmē jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē.

4.aprīlī Vecpiebalgas vidusskolas 21 skolēns arī piedalījās Ēnu dienā. Jaunieši iepazinās ar izvēlētās Ēnas ikdienu, līdzdarbojās, izrādīja iniciatīvu, uzdeva jautājumus. To visu atspoguļoja aprakstā ,,Mana Ēnu diena”.

N.P.K. Klase Skolēna vārds, uzvārds Kur ēnoja, ko ēnoja (profesija)
1. 6. Elīza Ešmite Dzērbenes vispārizglītojošās un mūzikas pamatskolas struktūrvienība Taurenē PII ,,Asniņš, montesori skolotāja
2. 6. Gustavs Ķaukulis SIA ,,Skogssallskapet”, mežu apsaimniekotājs
3. 6. Madara Asare Vecpiebalgas vidusskolas PII ,,Mazputniņš”, pirmsskolas skolotāja
4. 6. Gatis Šulcs ,, Latvijas Lauku serviss”, traktortehnikas operators
5. 6. Elza Rozentāle Dzērbenes vispārizglītojošās un mūzikas pamatskolas struktūrvienība Taurenē PII ,,Asniņš, montesori skolotāja
6. 6. Klāvs Gavars SIA ,,Group”, remontstrādnieks ēkās
7. 6. Keita Jansone SIA ,,Saime BJ”, pārdevēja
8. 6. Gustavs Vagulis SIA ,,Jaunbērziņi”, būvdarbu vadītājs
9. 6. Samanta Briška K/S Cēsu RPB veikals ,,Ineši”, veikala vadītāja
10. 6. Beatrise Kondratjeva SIA ,,Saime BJ”, pārdevēja
11. 6. Reina Ērgle Vecpiebalgas vidusskolas PII ,,Mazputniņš”, pirmsskolas skolotāja
12. 6. Pēteris Nebars Pašnodarbinātais K.N., automehāniķis
13. 8. Alens Duncis Dzelzavā ,,Galdnieki”, galdnieks
14. 8. Linards Ābeltiņš Dzelzavā ,,Galdnieki”, galdnieks
15. 8. Krista Žeiba Latvijas Republikas prokuratūras struktūrvienība – Vidzemes prokuratūra, prokurors
16. 10. Lizete Rudzīte VSIA ,,Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris”, teātra direktors
17. 10. Laura Vīlipa LPP LATVIA, vizuālais merčendaizers
18. 11. Andris Kaštanovs ,,BALTIC AGRO MACHINERY”, izbraukumu inženieris (UAAS TEHNIKAS)
19. 8. Marija Anna Krastiņa Cēsu muzejs, muzeja direktors
20. 8. Mihails Krilovs Latvijas Republikas prokuratūras struktūrvienība – Vidzemes prokuratūra, prokurors
21. 7. Kristers Laicāns VP Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirkņa izmeklēšanas nodaļa, izmeklētājs

ĒNU DIENA 2023

Vecpiebalgas vidusskolas skolēniem 05.04.2023.

Šogad 5. aprīlī notika ilgi gaidītā Junior Achievement Latvia rīkotā karjeras izglītības programma skolēniem “Ēnu diena”.

Ēnu dienas mērķis ir veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzot skolēniem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum.

Pēc divu gadu pārtraukuma, šogad 6. aprīlī atkal notiks “Ēnu diena”

Pēc divu gadu pārtraukuma, šogad 6. aprīlī atkal notiks Junior Achievement Latvia (JA Latvia) rīkotā karjeras izglītības programma skolēniem “Ēnu diena”.

https://jalatvia.lv/bnews/global/942

N.p.k. Skolēna vārds, uzvārds Ēnotā profesija Kur un ko ēnoja Atgriezeniskā saite
1. Keita Daniela Žukova Pavārs Kafejnīca ,,Laura” Vecpiebalgas pagastā. Iepazinās ar pavāra darbu, uzdevumiem, līdzdarbojās. Ēnu devēja atsauksmes: klusa, mierīga. Varēja saprast, ka īsti neinteresēja pavāra profesija. Lai izdodas atrast savu īsto profesiju, bet bija prieks pastrādāt kopā.  Keita saprata, ka viss nav nemaz tik vienkārši un viegli.  Ir darbiņi, kurus negribas darīt (piem. ķiploku mizošana). Saprata, ka nevēlas būt pavārs.
2. – 17. Visi skolēni, kuri bija skolā(izņemot R.Martinsonu, M.Stapuloni) Bibliotekārs Vecpiebalgas vidusskola. Bibliotekāri Sanitu Cimdiņu. Uzzināja, kā grāmatas tiek kārtotas plauktos alfabēta secībā, kā noteikt grāmatas vecumu, izdevēju un vietu, kur tā izdota. Bibliotekāre pastāstīja arī, kā šobrīd grāmatas tiek marķētas ar svītrkodiem un reģistrētas digitālajā katalogā, un parādīja, kā notiek izsniegtās vai saņemtās grāmatas skenēšana. Strādāja praktiski pie grāmatu labošanas.
18. Adriana Nikola Žukova Bārmenis/viesmīlis Kafejnīca ,,Laura” Vecpiebalgas pagastā. Monta Puriņa. Ēnu devēja atsauksmes: laipna, pieklājīga. Cītīgi vēroja darba pienākumus un iesaistījās to izpildē. Ieteiktu būt atvērtākai saskarsmē ar klientiem. Nikola saka, ka šī bija  profesija, kas viņu ieinteresēja. Domā, ka apgūs to, jo bija interesanti un nešķita grūta. Patika komunicēt ar cilvēkiem.
19. Sarita Iršeina Pirmskolas skolotāja Taurenes bērnudārzs. Pirmskolas skolotāja Inita Greizāne. Ēnu devēja atsauksmes : ātri atrada kopīgu valodu ar bērniem. Ir iejūtīga, laipna, pieklājīga, saprotoša. Prot darīt visus darbus – nomazgāt muti, saģērbt, spēlēties. Pārliecinājās, ka patīk darbs ar bērniem. Saprata, ka ir nepieciešamas komunikācijas prasmes, jāprot dziedāt, strādāt ar datoru. Saprata, ka skolā par maz māca psiholoģiju. Tā palīdz izprast un atrisināt dažādas lietas.
20. Andris Kaštanovs Policists Valsts policijas reģiona pārvaldes Valmieras iecirknis. Valmieras policijas iecirkņa priekšnieku. Ēnu devēja atsauksmes : izrādīja interesi. Rekomendēju attīstīt fizisko noturību. Pievērst uzmanību psiholoģiskai un emocionālai noturībai. Patika doties izbraukumā un iepazīt izvēlēto amatu. Visi darba pienākumi bija interesanti. Lai varētu apgūt šo profesiju, jāmācās vairāk angļu valoda, krievu valoda, sports. Šī būs mana profesija – tā saka Andris.
21. Rimants Liepiņš Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts DAP Atļauju un izvērtējumu sektora vecākā eksperte Ilze Zilvere Ēnu devēja atsauksmes: uztvēra visu ar interesi, bija atsaucīgs. Labi orientējas mūsdienu tehnoloģijās. Rimantam visinteresantākais šķita darbs datu sistēmā ,,OZOLS”. Patika komunicēt ar cilvēku, kurš runāja tikai vācu valodā. Jāpilnveido prasmes pareizrakstībā, dabas zinībās, ģeogrāfijā, datorikā.
22. Zigmunds Kalniņš Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts DAP Atļauju un izvērtējumu daļas vecākā eksperte Ilze Zilvere Ēnu devēja atsauksmes: izpalīdzīgs, deva noderīgus padomus attiecībā uz darba mašīnas paneļa uzstādījumiem, jo labi izprot tehniskas lietas. Pašam patika braukšana uz dažādām vietām, pētīt dokumentus un likumus, kā arī būvniecības skices. Šī profesija mani ieinteresēja – tā Zigmunds
23. Kristians Silickis Ugunsdzēsējs glābējs Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigādes Jaunpiebalgas posteni. Posteņa komandieri  Mareku Klimoviču. Ēnu devēja atsauksmes: izrāda lielu ieinteresētību šīs profesijas noteikto pienākumu un uzdevumu izpildes aplūkošanā. Atsaucīgs un labprāt veic uzdotos uzdevumus. Rekomendē, pēc vidusskolas beigšanas, uzsākt dienesta gaitas VUGD dienestā.

Kristians saka, ka patika viss, jo jau no 9.klases vēlas apgūt šo profesiju. Pēc ēnošanas Jaunpiebalgas postenī, šī profesija iepatikās vēl vairāk.

24. Jānis Tupiņš Mazā biznesa pārvalde SIA ,,M.TUPIŅŠ”. Valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tupiņš Ēnu devēja atsauksmes: ar lielu nopietnību un ieinteresētību piegāja ēnu dienai. Ātri uztvēra visas profesijas nianses, ieteikumus un pamācības. Jānis saka, ka patika vadīt biznesu. Visinteresantākais bija preču uzskaite un norēķināšanās ar piegādātājiem. Visgarlaicīgākais bija preču gaidīšana. Skolā vairāk jāmācās latviešu valoda, matemātika, ģeogrāfija. Domā,ka arī nākotnē būt šajā amatā.
25. Beāte Bišere – Valdemiere Cēsu novada

Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja p.i. Dace Bišere-Valdemiere

Cēsu novada

Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja p.i.

Ēnu devēja atsauksmes: apņēmīga meitene, labprāt iesaistās palīdzēt un izprast, kā ir būt vadītājam. Beāte saka, ka ir sapratusi, ka viņu nesaista šāda profesija, jo gandrīz visa diena paiet sēžot pie datora un rakstot papīrus. Ir vajadzīga sabiedrība un aktīva darbošanās, kā arī, lai katra diena būtu jauniem piedzīvojumiem bagāta.
26. Marta Agnese Asare Fotogrāfs SIA ,,Berga foto” , fotogrāfs R.Štarks Ēnu devēja atsauksmes: izrādīja lielu interesi tehniskajā ziņā, pirmā pieredze ar studijas tipa apgaismojumu bija jautrs piedzīvojums. Iesaku turpināt izzināt šo sfēru. Mans pienākums bija fotografēt skolēnus un apstrādāt bildes, gaismu uzstādīšana. Jābūt labām komunikācijas prasmēm. Skolā maz māca neparedzētu situāciju analīzi. Patika šīs Ēnas profesija.

Ēnu dienas aktivitātes Vecpiebalgas vidusskolā 2021

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu.

Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum. Šī ir programma, kas jau daudzus gadus sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā, veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi.

2020./2021.m.g., sakarā ar Covid – 19 ierobežojumiem, februārī un martā sadarbībā ar vietējiem uzņēmējiem un profesiju pārstāvjiem piedalījāmies interesantā sarunu ciklā ,,Iepazīsti profesijas!” Zoom platformā, kas palīdzēja tuvāk iepazīt profesijas un izvēlēties savu nākotni.

Karjeras nedēļa ,,Iepazīsti profesiju‘‘:

  1. Saruna ar Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētāju Indriķi Putniņu.
  2. Saruna ar ārsta palīgu Signi Engeri
  3. Saruna ar fotogrāfu Aivi Šulcu
  4. Saruna ar Laimdotu Baueri un Lindu Tunti – labdarības organizācijas ,,Vecpiebalgas rūķi“ dibiātājām
  5. Saruna ar Līgu Glāzeri – Spalviņu. Profesionālais sports – olimpisko spēļu dalībniece, sporta skolotāja
  6. Saruna ar Kārli Nebaru. Autosports, uzņēmuma vadītājs
  7. Saruna ar Juritu Šarkovsku. Friziera profesija
  8.  Saruna ar floristi, pasākumu dekoratori Ingu Gulbi