Notikumi 2023./2024. mācību gadā

Konkurss “Cielavas gudrības”

Arī 2023./2024. mācību gadā Latvijas Nacionālais dabas muzejs organizēja konkursu „Cielavas gudrības” 5., 6. un 7.klašu skolēniem. Konkursa mērķis ir veicināt skolēnu interesi par dabaszinātnēm un norisēm dabā. Konkursa 17. sezonā bija iespēja doties simboliskās alpīnisma ekspedīcijās Eiropas kalnos, iepazīt tur sastopamos augus, dzīvniekus un ģeoloģiskos veidojumus. Konkursu veidoja četras atsevišķas atlases anketas: „Skandināvijas kalni un Islandes vulkāni”, „Pireneji un Penini”, „Karpati un Balkāni”, „Alpi un Apenīni” un finālspēle.

Šajā sezonā konkursa neklātienes daļā kopā piedalījās 78 komandas, no kurām kopvērtējumam kvalificējās 49 komandas. Kā jau ierasts, aicinājumu uz finālspēli saņēma 10 labākās komandas.

26. maijā Līgatnē norisinājās konkursa „Cielavas gudrības” 17. sezonas finālspēle, kurā veiksmīgi startēja mūsu skolas komanda – Reina Ērgle, Madara Asare, Annija Bambe. Finālspēlē komandas izpētīja dažādus iežu veidus, atbildēja uz jautājumiem par Baltijas virsotnēm un Līgatnes klintīm, noteica un grupēja kalnu augus un ķērpjus, kā arī uzzināja, kā atšķiras dažādās dzīvotnēs ligzdojošu putnu olas.

Pavisam nedaudz līdz finālam pietrūka – Līvai Fuksei, Elizabetei Danielai Kurpniecei, Mārai Zaļakmentiņai.

Skolotāja Agita Bērziņa

 

“Atā, “Mazputniņ'”! Drīz es iešu skolā!”

Gluži kā sēnes pēc ražīga lietus, gluži kā āboli ābelēs auguši un nobrieduši mūsu “Pūces skolas” bērni, tāpēc laiks bērnudārzam teikt ardievas, lai rudenī drošu soli dotos uz skolu. Vēlam pacietību vecākiem, zinātkāri bērniem un darba prieku skolotājiem!

Kopā pretī vasarai

Saulainā 31.maija rītā Vecpiebalgas vidusskolas darbinieku kolektīvs devās labbūtības pasākumā “Kopā pretī vasarai” uz Cēsu pusi.

Vispirms iegriezāmies Veselavas muižā, kur gida pavadībā devāmies ekskursijā pa muižu un muižas parku. Izstaigājām kungu māju un uzzinājām, ka mazo zāli bieži izmanto laulību ceremonijām. Bija iespēja gan apskatīt, gan aptaustīt darbarīkus un sadzīves priekšmetus seno lietu un mantu kambarī. Ievērības vērta ir apjomīgās ēkas apkures sistēma, kuru mūsdienās neviens tā īsti nemāk “atšifrēt”, jo senie meistari mācējuši visu daudzo mājas apkures ierīču dūmkanālus sakoncentrēt tikai trijos dūmeņos. Kārtīgu rīta rosmi veicām, enerģiski izstaigājot muižas parka dabas taku, un bijām gatavi doties uz nākamo objektu.

Viesojāmies foreļu audzētavā “Sillakas”. Pats saimnieks izrādīja audzētavas teritoriju un uzskatāmi izstāstīja, kā no mazas zivtiņas izaug liela zivs. Noskaidrojām, ka audzētava vairāk nekā desmit gadus uzņem viesus, dīķos audzē zivis un aicina atpūsties makšķerniekus. Mēs gan paši zivis nemakšķerējām, bet pusdienās degustējām gardu zivju zupu un foreļu maizītes. Pēc sātīgām pusdienām braucām uz muzeju, kas kļuvis par vietu, kur izzināt katra personisko mentālo veselību un mācīties veidot harmoniskas attiecības ar apkārtējiem.

Eduarda Veidenbauma memoriālajā muzejā “Kalāči” mūs sagaidīja pats dzejnieks – mākslinieka L. Blumberga veidotais Veidenbauma piemineklis. Klausoties gides interesantajā stāstījumā, izstaigājām muzeja plašo pagalmu, mērījāmies ar augumiem pie Veidenbaumu ģimenes stādītajiem ozoliem, apmeklējām klētiņu, kurā dzejnieks dzīvoja no agra pavasara līdz vēlam rudenim, savas dienas vadot, mācoties, lasot, tulkojot, rakstot un domājot. Ekskursijā pa muzeju apskatījām jauno, mūsdienīgo, interaktīvo ekspozīciju “Vairāk gaismas” par dzejnieku un viņa ģimeni.

Atpūtušies un iedvesmoti varam rast idejas savas dzīves uzlabošanai, kā teicis poļu dzejnieks Česlavs Milošs: “Tu dzīvo te un tagad. Tev ir viena dzīve, viens punkts. Ko paspēsi izdarīt, tas paliks.”