Sveču liešanas meistarklase “Gardenia Eco” sveču mājā
Februāris ir sveču mēnesis – īstais laiks, kad no liesmām smelties gaismu, siltumu, harmonisku noskaņu. Pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”, 5.,11., 12.klases skolēni viesojās “Gardenia Eco” sveču mājā, lai paši izlietu sev dabīgā vaska (sojas un rapšu) sveces.
Jau atverot sveču mājas durvis, tikām apburti no plašā sveču krāsu spektra plauktos un patīkamās smaržas, ko radīja ēterisko eļļu garainīši. Meistarklases vadītāja Zane Putniņa pastāstīja, ka “Gardenia Eco” ir ģimenes uzņēmums, kas vairāk nekā 10 gadus nodarbojas ar sveču liešanu no dabīgiem izejmateriāliem. Ieņēmām savas vietas pie sveču meistaru vēsturiskā ģimenes (vecvecmāmiņas) galda, dzirdējām tā īpašo stāstu, kā arī izzinājām vaska īpatnības, veiksmīga procesa pamatprincipus. Un tad no rapšu vaska izlējām stāvsveci, ko katrs pēc sirds patikas bagātinājām ar kaltētiem ziediem, citām dabas veltēm un ēteriskajām eļļām. Burciņās pildījām rapšu vasku, kuram pievienota ķiršu smaržviela. Uzzinājām, ka visdārgākā ir rožu eļļa, jo 1 ml eļļas iegūšanai nepieciešami 50 kg kaltētu rožu. Pārsteidza dzirdētais par parafīna svecēm: to sastāvā ir naftalīns, kas nelabvēlīgi ietekmē mūsu veselību, tās dedzinot, elpojam naftu. Meistarklases vadītāja informēja: lai palīdzētu svecītei vieglāk degt, pirms dedzināšanas jāpārliecinās, ka dakts ir 0,5cm gara. Vienā reizē tās nav vēlams dedzināt ilgāk par 3-4 h, kā arī vēlams izvairīties no uzglabāšanas aukstā telpā, jo sākot ar -2* C vasks mēdz plaisāt.
Turpmāk sveču mājā pēc harmonijas, iedvesmas un svecēm iegriezīsimies biežāk un, veikalā ieraugot parafīna sveces, noteikti atcerēsimies, cik tās ir kaitīgas mūsu veselībai. Izrādās, ka arī neaizdegtas sveces spēj iedegt prieka liesmiņu, jo pēc meistarklases skolā atgriezāmies smaržu un prieka apgaroti.