MĀCĪBU EKSKURSIJA – IEPAZĪT LATGALI!

Novembris atnācis ar ilgi gaidīto mācību ekskursiju. Šoreiz brauciena mērķis – iepazīt Latgali, novadu, kurā dzīvo un strādā uzņēmīgi, radoši, gudri, prasmīgi un ļoti sirsnīgi un atvērti ļaudis.

Savā gaumīgajā darbnīcā Preiļos ar sirsnīgu smaidu mūs sagaidīja Kristīne un mākslinieciskie „Jašas podi”.  Aizraujošs stāstījums par pieredzi, par to, kā uzsākusi šo ceļu keramikas pasaulē, kā norit  darbi un paiet ikdiena šobrīd. Keramiķe aicināja būt drosmīgiem, pārliecināties un nebaidīties, ja patīk, tad darīt.  Šis arods, kas ir kļuvis par viņas hobiju, apgūts pašmācības ceļā un ar to nodarbojas jau 6 gadus. Ir tapušas vairākas kolekcijas: tirkīza zilā „Jūra, eksotiskā „Āfrika”,  klasiskās un vintāžas „Puķītes”, kā arī  ēdiena krāsas izceļošā sērija “Pelēks” un matēti baltā ar bronzu – “Upe”. Pamatā savus darbus – funkcionālus un mākslinieciskus traukus – veido no akmens masas, auskarus un piespraudes no porcelāna, mazāk izmanto mālu. Trauki tiek radīti uz podnieka virpas, jo tā ir Kristīnes relaksācija. Pēc izlozes principa sešiem mūsu bērniem bija iespēja Kristīnes pavadībā izvirpot savu pirmo trauku.

Pavisam netālu atrodas Leļļu karaļvalsts, kurp devāmies, galvenokārt, lai apskatītu leļļu galeriju un uzzinātu, kā māksliniece Vladlena savas oriģinālās idejas realizē, ar kādiem materiāliem strādā. Tematiskās elles ir izvietotas dažādos interjeros, katrai no tām ir savs stāsts un tapšanas vēsture. Pagalmā redzamā miniatūrā pils nav konkrēts atdarinājums, tā ir autores fantāzijas un roku darba rezultāts, kas veidots no dabiskā laukakmens. Karaļvalsts ģērbtuvē, kurā atrodami vairāk nekā 550 grezni dažādu izmēru sieviešu, bērnu un vīriešu tērpi, bija iespēja iejusties princešu tēlā un safotografēties pils pagalmā.

Nākamā apskates vieta ir pilnīgs kontrasts iepriekš redzētajam.  Metāla mākslas galerija “Nester custom”, vieta, kuriem interesē tehnika, motocikli, patīk māksla, metāls vai viss savienojumā kopā. 2016.gadā, pēc pirmās skulptūras “Vērsis” izveidošanas un dalības konkursā,  Nesterjuku ģimenei radās ideja par šādas industriālās galerijas iekārtošanu. Tas notika 2019.gada maijā, kad uz atklāšanu ieradās ap 200 motociklu. Īpašnieks un auto virsbūves remonta meistars Aleksandrs restaurē motociklus, būvē personalizētos custom bike, kā arī veido orģinālas skulptūras, interjera detaļas, mēbeles, gaismekļus no motociklu detaļām, kuras neizmanto custom bike būvēšanā. Viņš stāsta, ka ar rokām jūt formu un visu taisa “uz aci” – liek detaļas kopā un skatās, kas iznāks. Tāpēc skulptūru tapšanas laiks var ilgt vairākus mēnešus. 1.stāva izstāžu zālē ir eksponēti restaurēti vai pilnībā no jauna uzbūvēti motocikli, galerijas veikalā var iegādāties apģērbus, suvenīrus  un rotaslietas, ko radījusi  dizainere Alina Nesterjuka, stilīgajā kafejnīcas interjerā var atpūsties, nobaudīt kafiju, tēju, uzkodas, pārējās ēkas telpās ir izvietotas metālā veidotās skulptūras un interjera detaļas. Iespaidīgi!

Pēc metāla mākslas devāmies noskaidrot, kā strādā ar trauslākiem materiāliem. Līvānu stikla amatniecības centrs Līvānos bija mūsu nākamais apskates objekts. Noskatījāmies Rīgas Kinostudijā tapušās dokumentāli filmu par Līvānu stikla fabriku, tās darbu  un darbiniekiem. Lielajā zālē ekspozīcija  Plašajā zālē “Līvānu stikla muzejs” izvietoti Līvānu stikla fabrikā ražoti eksponāti, kopā simtiem tie rotaļājas visās varavīksnes krāsās un ir vienīgā šāda veida ekspozīcija Baltijā. Otrā zālē audio vizuālā izstāde “Amatnieki Latgalē 19.-20.gs.” Ekspozīcijā, kurā pārstāvētas amatniecības pamatnozares, skatāmi darbarīki un priekšmeti, kurus skāruši cilvēki ar „zelta rokām” – amatnieki. Centra telpās bija iespēja apskatīt Ilgvara Zalāne glezniecības izstādi “Citas dimensijas”. Radošajā darbnīcā “Stikla pūšana”, kurā bija tik silts kā tveicīgā vasaras dienā, ar interesi un apbrīnu vērojām, kā stikla pūtēju rokās top dekoratīva vāze. Apmēram 25 minūšu ilgajā produkta tapšanas procesā redzējām, cik daudz etapu ir tā radīšanā, cik uzmanīgiem un precīziem jābūt, uzzinājām kā stiklu veido, ko nozīmē stikla pūšana, sapratām kā iegūst krāsainus traukus un citus stikla izstrādes tehnoloģijas noslēpumus. Bērni atzina – redzētais ir ļoti grūts un sarežģīts darbs, bet ļoti skaists rezultāts.

Aizraujoša un vērtīga diena mums visiem kopā! Dienas atslēgvārdi: profesijas, dizains, forma, mākslinieks, mode, materiāli, cilvēks,  stikls, māls, zerowaste, dizainers, tehnoloģijas, roku darbs, funkcionalitāte, karjera, metāls, industriāls, estētika, amatniecība, interjera dizains, kultūra, māksla… mēs latvieši. Tik daudz tikai vienā dienā!