Ugunskurs skolas pagalmā

Toreiz, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās.

1991. gada janvāra barikādes ir unikāls starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa. Rīgā izveidoto barikāžu aizsargāšanā piedalījās aptuveni 50 tūkstoši cilvēku.

1991. gada barikāžu aizstāvju atceres mēnesī mūsu skolas skolēni mācību stundās apzināja barikāžu dalībnieku ieguldījumu Latvijas neatkarības atgūšanā:

  • skolas bibliotēkā aplūkoja nelielu ieskatu barikāžu laika liecībās – galvenie notikumi, attēli, informācija grāmatās ( 1.kl.); ieklausījās aculiecinieku stāstos par pieredzēto, izjusto barikāžu dienās ( skolēnu sarunas ar saviem vecvecākiem, vecākiem; skolotāju stāstījumi, kuri piedalījās un tiem, kuri gaidīja mājās savējos; 1.,2., 3., 6.,7. kl.), aplūkoja 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi,  izteica savas doma,  vai būtu tikpat drosmīgs un  gatavs aizstāvēt savas valsts brīvību;
  • noskatījās YouTube mācību filmas ,,Barikāžu laiks ” un ,,1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena”, ,,Kas ir barikādes?”, (2., 8, 10., 11. kl.). Dalījās pārdomās par to, kas radīja visspilgtākos iespaidus no redzētā.
  • fotografējās skolas pagalmā pie ugunskura;
  • klausījās un dziedāja barikāžu laika dziesmas;
  • izstaigāja gada barikāžu muzeju virtuāli (6., 7., 10.kl.)  https://barikades.lv/muzeja-virtuala-ture/ ( izvēlējās punktus kartē un pārvietojās muzejā, iegūstot sīkāku informāciju par ekspozīciju. Ugunskura zālē noskatījās īpašu video);
  • iepazinās ar piedāvātajām izstādēm gada barikāžu muzejā (www.barikades.lv mājaslapā; „Barikādes un to dalībnieki“, „Barikāžu 14 dienas un naktis“,  „Rīcība. Brīvība. Barikādes nesākās Janvārī.“  http://barikades.lv/fotografiju-izstades-par-1991-gada-barikadem-www-barikades-lv/);
  • skatījās un klausījās fragmentus no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zāles “Sarunai pie melnajām klavierēm” (6.kl.) (https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/video-barikazu-31gadadienai-veltita-saruna-pie-melnajam-klavierem.a437525/);
  • mācību stundās ( 4., 5., 7.,10 un 12.kl.) skolēni devās ārā un spēlēja “1991.gada Barikāžu muzeja” cilpošanas spēli, kuras fotogrāfijas, jautājum, fakti un spriedumi ļāva atgriezties 1991.gadā un iepazīt tos vēstures līkločus, kuri parāda mūsu tautas patieso spēku. ,,Cilpošanas spēle” ( http://barikades.lv/1991-gada-barikazu-muzeja-cilposanas-spele/  ļauj iepazīties ar muzeja piedāvājumu attālinātajā veidā, tādējādi cenšoties stiprināt un papildināt cilvēku zināšanas par Latvijas 20. gadsimta beigu vēsturi.

Ik gadu, janvārī pulcējoties pie 1991. gada barikāžu atceres ugunskuriem, to dalībnieki uzdod cits citam jautājumu: vai vēlreiz ietu barikādēs, ja vajadzētu. Un ik gadu atbilde skan: ja vajadzētu, ietu.