Vizīte Igaunijā
No 19. – 23.februārim Vecpiebalgas vidusskolas skolotājas Baiba Bērziņa, Baiba Krūmiņa un Ilze Pizāne Erasmus+ projekta „Empowered in Inclusion” Nr. 2021-2-EE01-KA210-SCH-000049762 ietvaros viesojās Igaunijā Kerdlas (Kärdla) pilsētā. Šeit mūs viesmīlīgi sagaidīja un uzņēma projekta koordinatori – Kerdlas pamatskolas (Kärdla Põhikool) skolotāji.
Pirmdienas, 20.februāra rītā mūs – delegācijas no Latvijas, Spānijas un Turcijas – sagaidīja skolas direktore Margit Kagadze un koordinatore Stiina Kütt. Kerdlas skola paši šogad piedzīvo lielas pārmaiņas – skolotāji, skolēni un visa pilsēta ir sagaidījuši jaunās skolas ēkas uzcelšanu. Direktore ar lielu lepnumu izrādīja jaunās, modernās telpas ar atvērto plānojumu, ar mēbelēm, kuras var transformēt dažādām darba metodēm stundās, ērtām telpām skolēnu brīvajam laikam. Arī projektā iesaistītie Igaunijas skolas skolotāji atzina, ka šī viņiem ir pirmā iespēja pašiem aplūkot jaunās telpas.
Jauno telpu aplūkošana raisīja sarunas par atbilstošas un atbalstošas vides nozīmīgumu sekmīga mācību darba norisē un skolēnu un skolotāju labizjūtā.
Pēc jaunās skolas ēkas apskates devāmies uz veco skolas ēku, lai vērotu, kā tiek organizēts mācību darbs speciālās izglītības skolēniem. Kerdlas skolā šie skolēni tiek apvienoti vienā klasē (6 skolēni), kur gan vide, gan mācību darbs tiek pielāgots tieši šo skolēnu vajadzībām.
Pēcpusdienā devāmies uz pašvaldību, lai tiktos ar izglītības pārvaldes vadītāju un izzinātu Igaunijas partneru pieredzi, kā arī diskutētu par partnervalstu pieredzi dažādu ar izglītības darbu saistītu jautājumu organizēšanu.
Otrdien, 21.februārī mums bija iespēja vērot un piedalīties igauņu nacionālo svētku Vastlapäev (līdzīgi kā Latvijā Meteņi) svinēšanā. Svētku aktivitātes tiek organizētas kā daļa no mācību procesa, kas notiek pilsētvidē, dodoties pārgājienā un izzinot pilsētas nozīmīgākās vietas.
Pēcpusdienā apmeklējām Kerdlas jauniešu centru, kur diskutējām par to, kā izprotam iekļaujošās izglītības jēdzienu, kā to realizējam, ar kādām grūtībām saskaramies ikdienā un kā to varētu novērst. Apmeklējām arī Kerdlas sociālo centru, kas dod iespēju pieaugušajiem ar dažādām garīgajām saslimšanām, šeit būt kopā, darboties un pat iesaistīties uzņēmējdarbībā, šujot papīra maisiņus vai plēšot skalus. Šajā centrā bija iespējams vērot lielisku sadarbību un atbalstu gan no pašvaldības, gan vietējo uzņēmumu puses, palīdzot ikkatram iedzīvotājam, neatkarīgi no viņa veselības stāvokļa, būt daļai no kopienas.
Trešdien, 22.februārī atgriezāmies Jauniešu centra telpās, lai turpinātu diskusijas par iekļaujošās izglītības nozīmīgumu un realizāciju. Šīs diskusijas ļāva paraudzīties uz situāciju mūsu skolā un valstī arī nedaudz ar „skatu no malas” un saprast gan mūsu stiprās puses, gan iespējas izaugsmei.
Ceturtdien kāpjot uz prāmja, lai pārbrauktu no Hijuma salas atpakaļ uz kontinentālo Igaunijas daļu, atvadījāmies no Igauņu kolēģiem ar labi padarīta darba sajūtu un jau sākot gaidīt nākošo (noslēdzošo) tikšanos maijā Turcijā.