Baltijas jūras projekta konference Igaunijā

No 5.jūnija līdz 8.jūnijam Tallinā notika 9.starptautiskā Baltijas jūras projekta konference, kurā piedalījās 200 dalībnieku no 10 Baltijas jūras valstīm un Vecpiebalgas vidusskolu pārstāvēju es kopā ar bioloģijas skolotāju Agitu Bērziņu. Šādu lielu noslēguma konferenci rīko reizi trijos gados projekta koordinējošā valsts (iepriekšējā periodā koordinējošā valsts bija Latvija, taču nākamos trīs gadus šie pienākumi tiek uzticēti Krievijai).Konference piedāvāja dažādas aktivitātes, kas nodrošināja to, ka garlaicīgi nebija nevienu brīdi. Daļa laika tika atvēlēta lekcijām, kas tiešām bija vērtīgas, jo atgādināja par vides problēmām, kuras varbūt visiem ir jau labi zināmas, taču netiek risinātas ikdienā. Uzzinājām daudz jauna tieši par procesiem Baltijas jūrā, par lielākajiem draudiem jūrai un pasākumiem, kas jau tagad tiek veikti, lai stāvokli uzlabotu. Darbojāmies arī paši, zem mikroskopa pētot jūras mikropasaules dzīvniekus – tos, kurus ar neapbruņotu aci ne vienmēr var saskatīt. Pārējo laiku pavadījām ekskursijās gan pa Tallinas vecpilsētu, gan dažādiem nozīmīgiem un interesantiem dabas objektiem, apskatot gan cilvēku, gan dabas veidotas skaistākās vietas. Katras dienas beigās tika organizēts kultūras vakars, kurā delegācijas prezentēja, piemēram, savas valsts dziesmu, deju vai kādu atjautības uzdevumu.

Katras valsts delegācija bija veikusi pētījumu par sev interesējošu tēmu un iepazīstināja pārējos konferences dalībniekus ar savu izstrādāto darbu. Es veicu pētījumu par gaisa kvalitāti Vecpiebalgā, izmantojot arī Somijas laboratorijā iegūto analīžu rezultātus par sēra koncentrāciju priežu skujās. Somijas skolotājas bija iepriecinātas, izdzirdot, ka viņu valsts pētījumi tiek praktiski izmantoti. Dažas delegācijas praktiski demonstrēja, kā tika veikti darbā izmantotie mērījumi.

Igaunijā ieguvu lielisku pieredzi, uzzinot gan daudz jauna par vidi, kurā dzīvoju, gan komunicējot ar tik dažādu kultūru cilvēkiem. Lai gan laiks nebija īpaši silts, bija prieks pavadīt piecas lieliskas dienas pāris soļu attālumā no jūras, jo viesnīca atradās pie jūras. Paldies skolotājai Agitai par iespēju piedalīties konferencē!

Sintija Igaune, Vecpiebalgas vidusskolas 10.klases skolniece