Koncertlekcija ,,Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija”.

4. maijā svinējām Baltā galdauta svētkus, kas ir mūsu valsts neatkarības atjaunošanas svētki. Projekta ,,Skolas soma” ietvaros 8. un 9. klasei bija iespēja tiešsaistē noskatīties un noklausīties koncertlekciju ,,Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija”.

Tas bija caur dziesmām izstāstīts atskats uz neatkarības atjaunošanas notikumiem. Sākot ar grupas Pērkons koncertu Ogres estrādē, Jura Podnieka filmu “Vai viegli būt jaunam?”, ar tautas frontes dibināšanu līdz 4. maija deklarācijas pieņemšanai un barikādēm. Visus šos notikumus pavadīja tautas dziedāšana. Bērni dzirdēja dziesmas, ko viņu vecāki un vecvecāki zina no galvas, ir izdzīvojuši un iedvesmojušies.

Lūk, dažas no bērnu atziņām:

Uz ko tevi iedvesmo šīs dziesmas?

  • Noskatoties filmu un dzirdot šīs dziesmas, mani mudināja uz patriotiskām jūtām. Tas lika saprast, ka tautai apvienojoties, var notikt pārmaiņas valstī. Tas iedvesmo un liek novērtēt ,cik svarīga ir valsts un tautas brīvība un neatkarība. Es labprāt tagad arī sameklēšu filmu ,,Vai viegli būt jaunam? ” par atmodu un to noskatīšos.
  • Vairāk novērtēt, ka esmu latvietis un ka mums ir patriotiskas dziesmas, ar kurām pat ietekmēta vēsture.
  • Būt lepnai pat to, ka es dzīvoju Latvijā un ka esmu latviete, un man ļoti patika dziesmas.

Otra koncertlekcija, ko noskatījāmies, bija veltīta izcilajam komponistam Imantam Kalniņam. Viņš 26. maijā svin savu 80 gadu jubileju.

Stāstā par komponistu jaunieši uzzināja, kā ir radušās daudzās dziesmas. Kādi aizliegumi skāra viņa mūziku padomju gados. Daudzas dziesmas mēs skolā esam dziedājuši jau  mazajās klasēs. Atpazinām  dziesmas no filmām ,,Sprīdītis” ,,,Emīla nedarbi”, ,,Pūt vējiņi”.

Daudzus pārsteidza tas , ka Imanta Kalniņa akadēmiskā mūzika ir uzrakstīta tieši Vecpiebalgas mājā, kur komponists dzīvoja, kad Rīgā viņa darbība bija aizliegta. Viņa darbu klāstā ir gan dziesmas, gan operas, gan simfonijas, gan oratorijas un kantātes.

8.klases pārdomas pēc koncerta:

  • Filma bija interesanta, varēja dzirdēt jau zināmas dziesmas. Nezināju, ka I. Kalniņš sarakstījis tik daudz arī akadēmiskajā mūzikā. Tas viss asociējas ar Imantdienām un bērnības multfilmām;
  • Man patika lekcija. Bija interesanti. Vispār man diezgan labi patīk Imanta Kalniņa mūzika. Daudzas dziesmas ir labi zināmas no manām bērnības multfilmām un filmām, dažas atpazinu no šūpuļdziesmām, kuras dziedāja man mamma, kad biju maziņš. Uzzināju, ka daudzas labas un zināmas dziesmas izrādās arī ir viņa komponētas.
  • Uzzināju, ka tieši Vecpiebalga ir iedvesmojusi I. Kalniņu akadēmiskās mūzikas radīšanā.

                                                    Kopā ar bērniem filmas skatījās skolotāja Inta Apalupa