Mācību stundas muzejā.

3.maijā 10. un 11.klase dizaina un tehnoloģjas, mākslas un kultūras stundu ietvaros kopīgi devās mācību ekskursijā, lai,  pēc čaklas mākslinieciskās pilnveidošanās gada garumā, uz mākslu paraudzītos no cita skatu punkta. Kā radošo galamērķi izvēlējāmies  “Mākslas dienas Cēsīs 2022”.

Mūsu pirmais apskates objekts – Cēsu Vēstures un mākslas muzejs. Apskatījām izstādi “Zili baltās pasaules valdzinājums. Angļu dekolētais fajanss Latvijas muzejos un privātkolekcijās. (18.-21.gs.)”  Izstādē apbrīnojām filigrāni izdaiļoto porcelānu, iepazināmies ar dekolēšanas tehniku un skatījāmies video materiālu par dekolēšanas procesu un pamatprincipiem, kas jāņem vērā, lai rezultāts būtu izdevies. Viens no mūsu favorītiem bija pusdienu šķīvis ar ūdensrozēm, jo tas raisīja asociācijas ar Vecpiebalgu. Priecājāmies šajā izstādē atrast arī muzeju apvienības “Orisāre” šķīvi, kas piederējis brāļiem Kaudzītēm.

Izstāžu namā aplūkojām Imanta Vecozola gleznu izstādi ,,Ar citu skatu”. Pamanījām, ka Vecozola darbos dominē portreti un klusās dabas. Darbos bieži attēloti balti krāsoti galdi un  krēsli. Pārsteidza mākslinieka prasme attēlot klusās dabas bez ārēja krāšņuma, bet tomēr tik pievilcīgas. Apbrīnojams, cik daudz līdzīgas gaišuma pakāpes priekšmeti grupēti vienā kompozīcijā. Neparasts bija kolāžas lietojums gleznās.

Izstāžu nama 2. stāvā apskatījām neparastas stikla skulptūras Martas Ģibietes autortehnikā izstādē “Ceļotājs un dārzs” un Vidzemes Tehnoloģiju un Dizaina vidusskolas izglītības programmas “Apģērbu dizains un Mēbeļu dizains” studentu darbu izstādi.  Piedāvātajā ekspozīcijā skatāmi telpiski objekti, mēbeļu maketi, tehniskie zīmējumi, skices un gleznošanas darbi, šūto un adīto apģērbu paraugi.

Guvuši neizmērojamu mākslas baudījumu, nolēmām, ka jāpabaro ne tikai prāts un dvēsele, bet arī mūsu izsalkušie vēderi. Tāpēc kur nu kurais ieturējām gardas pusdienas. Pēc nelielas pastaigas pa pilsētu iegriezāmies Koncertzālē ,,Cēsis”. Koncertzāles mākslas galerijā raudzījāmies Vijas Zariņas personālizstādes brīnišķīgajās ainavās, sākumā likās, ka skatāmies uz lielformāta fotogrāfijām, nevis gleznām. Ar skolotājām secinājām, ka māksla jābauda no attāluma, jo pienākot tuvumā, zūd maģiskā realitātes sajūta.

Mākslas nogurdināti un piepildīti devāmies mājup. Atpakaļceļā mūsu kreatīvās skolotājas ieskicēja veicamos uzdevumus, kuros izstādēs redzētais būs jāliek lietā. Mēs nolēmām, ka vieglāk ir mākslu skatīt, nekā radīt.

Mīļš paldies skolotājām Ivetai Ērglei un Vitai Miķelsonei par ekskursijas organizēšanu, harmoniskas atmosfēras nodrošināšanu un neizsīkstošo pozitīvisma devu visas dienas garumā!

11.klases skolniece Rēzija Krieviņa