Skolas gadu iesākot

Uzsākot jauno mācību gadu skolotāju kolektīvs devās izzinošā ekskursijā pa Madonas pusi, iepazīstoties ar ražotnēm, dabas daudzveidību un, protams, uzņēmīgiem cilvēkiem laukos.

Jaunkalsnavā pabijām Latvijas valsts mežu Kalsnavas arborētumā (dēvēts arī par trešo botānisko dārzu Latvijā) , kur veic ilglaicīgus novērojumus par koku attīstību, piemērotību klimatam, sēklu ražošanu un pavairošanu. Apskatāmi citzemju kokaugi, kas pielāgojušies Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, iepriecina ar dažādām kokaugu formām un krāsu niansēm. Šī ir īpaši aizsargājama dabas teritorija 98 ha platībā, kur aug  ~ 2500 dažādu koku un krūmu stādījumi. Skujkoku vien ir ~ 300 dažādu sugu un šķirņu. Izveidots skujkoku labirints. Apskatāms arī rododendru mežs, dekoratīvās ābeles, pīlādžu kolekcija, vēja slotu kolekcija un , protams, peoniju dārzs.

Lai vairāk izzinātu un apskatītu, izveidota „Meža izzināšanas programma skolēniem”, „Zaļā pagalma skola”, „Meža izziņas taka”, un skatu tornis ( 25m). Iespēja arborētumā svinēt visdažādākos svētkus. Populārākie – Peoniju svētki, Raganu slotu balle, bet Ziemassvētku laikā darbojas mazās darbnīcas.

Pabijām Bērzaunes pagasta Ozolkroga ģimenes uzņēmumā „Līvi”, kur saimnieki rūpējas par ~ 300 kazām, ražojot sieru no kazu piena ( „Labrīt”, ‘Āboliņa”, „Baltais”, „Baraviku”, „Kaņepju”), saldējumu un gaļu. Saimnieks Raimonds pastāstīja par ikdienas darbiem un izrādīja fermu. Degustācijas zālē iepazināmies ar dažādiem darbarīkiem, kas lietoti pagājušajā gadsimtā. Nogaršojām arī saražoto produkciju.

Pabijām 2.5 km garajā  Gaiziņkalna dabas takā, vērojām tā apkārtni  no Latvijas augstākā punkta vasarā.

Ģimenes saimniecībā „Jāņkalni” Vestienas pagastā iepazināmies ar Jāņkalnu plašo dārzu, kur audzē rabarberus, ābeles, krūmmellenes, avenes, cidonijas. Ieguvām informāciju par ražošanas procesu un degustējām produkciju. Piedāvājumā ir mīkstās konfektes ( melleņu, dzērveņu, smiltsērkšķu), žāvētu augļu sukādes, sulas un biezsulas, sīrupi, ievārījumi, tējas. Viss tiek gatavots saudzīgās temperatūrās, bez konservantiem ( nedaudz tikai cukurs).

Mājupceļā atpūtas brīdī  pie Jumurdas muižas raisījās sarunas par vasaras iespaidiem, redzēto, piedzīvoto. Priecājāmies par ekskursijā redzēto un dzirdēto, par darba mīlestību, lepnumu par savu veikumu.

Paldies skolas vadības komandai par iespēju pabūt un iepazīt  Madonas puses brīnumus!

Esam gatavi jaunajam mācību gadam!