Valsts konkursa mākslā II kārtas noslēguma pasākums LIEPĀJĀ

9.martā vēju pilsētā Liepājā pulcējās visas Latvijas mākslas skolu pedagogi un audzēkņi, lai divu dienu garumā baudītu valsts konkursa mākslā APĢĒRBS IR VĒSTĪJUMS noslēguma pasākumus. Sajūtas satiekoties – Liepājnieki centušies, gatavojušies un ļoti gaidījuši šo satikšanos.

Jau tradicionāli Valsts konkurss audzēkņus mudina padziļināti pētīt un strādāt ar kādu izvēlētu mākslas vai dizaina tēmu, tādējādi gūstot priekšstatu par dažādām mākslas jomām un profesijām. 2023.gada Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotā Valsts konkursa uzdevumi ir sniegt iespēju audzēkņiem iepazīt apģērbu dizainera darbu, iepazīties ar mākslas un dizaina piemēriem, modes dizaineriem, aktualitātēm modes industrijā, kā arī izveidot apģērbu kolekciju, izmantojot T-kreklus un paužot konkrētu vēstījumu.

Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas (LMMDV) komanda plaši vēra savas skolas durvis un aicināja uz izstādi “APĢĒRBS=VĒSTĪJUMS”, kurā vienuviet eksponēti labākie darbi no 100 Latvijas mākslas skolām (vizuālas prezentācijas kolāžas, video vai apģērbu kolekcija). Izstāde LMMDV telpās Alejas ielā 18 būs apskatāma  līdz 21. aprīlim. Pēc konkursa darbu apskates sekoja interesanta un izglītojoša ekskursija, iepazīstot skolas piedāvātās izglītības programmas, novērtējot mūsdienīgo mācību vidi un moderno aprīkojumu. Tā bija iespēja ielūkoties arī ikdienas nodarbībās, satikt aizrautīgus pedagogus un apskatīt audzēkņu radošos mākslas darbus apģērbu dizainā, produktu dizainā, arhitektūrā, modes aksesuāru dizainā u.c. jomās.

9.marta pēcpusdienā Koncertzālē “Lielais dzintars” uz modes skatuves tika demonstrētas 45 konkursa II kārtai izvirzītās apģērbu kolekcijas. Šis viennozīmīgi bija pasākuma programmas gaidītākais notikums. Pārsteidzoši atraktīvi, oriģināli, aktuāli, koši un radoši bērnu darbi pārsteidza ikvienu klātesošo. Mūsu audzēkņu: Kristera Laicāna, Danila Krista Smirnova un Ralfa Adlera veidotās trīs T-kreklu kolekcijas “SAPLŪSTI AR DABU” uznāciens uz skatuves lika puišiem iztaisnot muguras skatītāju rindās, caur iekšēji patīkamu satraukumu, sajust ārkārtīgi lielu gandarījumu par savu darbu. Ar interesi iejutušies puišiem neraksturīgās profesijās kā stilists, modes dizaineris, šuvējs, modelis, darbu paveica lieliski un iekļuva starp 45 labākajiem. Kolekcijas demonstrēja LMMDV profesionālās ievirzes mākslas programmas audzēkņi sadarbībā ar mākslas vidusskolas topošajiem modes dizaineriem un stilistiem. Darbus vērtēja nozares profesionāļi pēc noteiktiem kritērijiem: tērpu kolekcijas konceptuālā un mākslinieciskā iecere, izpildījums materiālā, radošā darba ieceres un gala rezultāta atspoguļojums vizītkartē, planšetē vai filmā. Konkursa laureāti tiks paziņoti aprīļa vidū un sveikšana paredzēta Rīgā 24.aprīlī.

Otrajā pasākuma dienā koncertzālē tika organizēts modes ekspertu seminārs “Aktuālais modes nozarē un izglītībā. Modes industrijas redzamā un neredzamā daļa”, kurā uzstājās konkursā pieaicinātās žūrijas pārstāvji, modes dizaineres: Indra Komarova, Laima Jurča, Māra Binde un kostīmu māksliniece Kristīne Jurjāne.

Vairāki no mums Liepājā bija pirmo reizi, tāpēc brīvos brīžus pavadījām iepazīstot pilsētu, izstaigājot vecpilsētas ielas, apskatot dažādu stilu arhitektūras, ievērojamākās apskates vietas un objektus. Pastaigu laikā nejauši atklājām dažus no daudzajiem lielformāta mākslas darbiem, kuri grezno Liepājas ēku fasādes pilsētas centrā: Vējš, jūra un brīvība – Pasta ielā 24, Komponists Imants Kalniņš – Ausekļa ielā, Atlants – Graudu ielā, Kurss – Peldu iela 19, Pludmales puika – pie Pludmales bāra, Pret vēju – Peldu 59B. Garām Gulbīšu dīķim, kuru ieskauj skaistas koka vasarnīcas ēkas, devāmies uz tā dēvēto satikšanās vietu pie slavenā vides objekta “Spoku koks”, kas veltīts latviešu leģendārajai rokgrupai “Līvi”. Liepāja, kā zināms, ir daudzu Latvijā iemīļotu mūziķu dzimtā pilsēta – tāpēc tieši šeit izveidota Slavas aleja, kur ikviens var samēroties, uzliekot savu roku uz Latvijā ievērojamu 42 mūziķu plaukstu nospiedumiem. Protams, arī Kūrmājas porspekts bija mūsu kultūras programmas sarakstā. Ielas garumā, līdz pat Piejūras parkam, izvietoti bronzas skulptūras, kuros atspoguļoti Liepājas himnas “Pilsētā, kurā piedzimst vējš” tēli- Laivinieks, Vārna, Dzintara latvieši, Telefonists un Cilvēku mežs.

Baltijas jūras burvību, protams, baudījām abas dienas. Pirmā vakara pastaigā tā mūs pārsteidza ar nelielu vēju un skaistu saulrietu, bet jau nākamajā dienā, fotografējoties pie uzraksta “Liepāja”, pūta piejūras pilsētai raksturīgais vējš.

Liepājas Latviešu biedrības namā acis priecēja cēsinieces Baibas Feoktistovas kolorītā gleznu izstāde “Sievišķības portrets”. “Daļa no gleznām ir portreti, kuros personāžiem raksturīgs izteiksmīgs skatiens un mierpilni sejas vaibsti, kas papildināti ar floras un faunas elementiem. Krāšņie ziedi, dzīvnieki un tropiski lidoņi katrs nes simbolisku nozīmi, veidojot stāstu par sievietei piemītošajām īpašībām. Savukārt ziedi, ogas un augļi kalpo kā auglības simbols, kas cildina mātes dabas un sievietes radošo spēku:“ par saviem darbiem teikusi māksliniece.

Liels prieks par šī gada panākumiem Valsts konkursā un iespēju iepazīt un baudīt Liepāju. Šis bija lielisks piedzīvojums un vērtīga pieredze, kurā ieguldīts milzīgs darbs! Lepojamies!

 

PIIP “Vizuāli plastiskā māksla” vadītāja: Iveta Ērgle

VIDEO