Karjeras stunda vidusskolēniem

14.septembra rītā pulcējāmies skolas aktu zālē uz iedvesmojošu tikšanos ar Jauniešu iniciatīvu centra “Balgas strops” pārstāvjiem. Uzzinājām par savām iespējām Eiropas solidaritātes korpusa un Erasmus+ projektos, dzirdējām brīvprātīgo darbinieku pieredzes stāstus un jauniešu atmiņas par apmaiņas projektā piedzīvoto.

Vai zināji, ka no studiju sola Gruzijā līdz brīvprātīgo darbam Latvijā ir tikai viens solis-viens projekts? Viens projekts vieno valstis un jauniešus, sapņus un to īstenošanu. Jauniešu centra vadītāja Līna Paimiņa informēja, ka piereģistrējoties Eiropas solidaritātes korpusā, uzdrīkstoties sevi izaicināt un, esot daļai no projekta tapšanas, arī mums, Cēsu jauniešiem, ir iespēja pavadīt 1-12 mēnešus ārvalstīs un gūt plašāku pasaules redzējumu. Priecājāmies, ka projektos teju viss (lidmašīnas biļetes, izmitināšana, projektā iekļautie apskates objekti) ir apmaksāts (jaunieši sedz vien apdrošināšanu un tur rūpi par savu kabatas naudu). Arī angļu valodas zināšanām, lai spētu komunicēt ar citiem projekta dalībniekiem, nav jābūt perfektām. Teju nevienam no dalībniekiem dzimtā valoda nav angļu, tāpēc visi ir saprotoši un pilnveido to kopā. Vienīgais uzskatāmais kritērijs, kas ir būtisks, lai mums sniegtu iespēju būt daļai no projekta- sekmīgiem jābūt it visos mācību priekšmetos. Atceramies, kā vienmēr, skolu turēt prioritāšu topā.

Iepazināmies ar brīvprātīgajiem darbiniekiem, jauniešiem no Gruzijas, kuri gadu pavadīs Vecpiebalgā- Nanuku un Konstantīnu. Nanuka ir jurisprudences studente un vīndarītāja. Jau no 13 gadu vecuma iesaistās dažādos brīvprātīgo projektos, lai iegūtu jaunu pieredzi, zināšanas, draugus un apgūtu jaunas valodas. Arī Konstantīns ir students, pirms brīvprātīgā darba Latvijā strādājis par bārmeni. Kā savus hobijus min, došanos medībās un ceļošanu kopā ar draugiem. Prieku sniedz arī darbs ar bērniem, jauniešiem un jaunradītās draudzības.

Ar savu pieredzi apmaiņas projektā iepazīstināja mūsu vidusskolēni, kuri projekta “Different perspective” ietvaros, vairākas augusta dienas pavadījuši Spānijas tveicīgajā pilsētā Yuncos. Katrs no jauniešiem dzīvoja savā viesģimenē, kas ļāva spāņu kultūru iepazīt pilnā krāšņumā. Kā lielākās atšķirības tika minētas: neierastais karstums, spāņu laikietilpīgā ēdiena baudīšana, mežu trūkums. Redzējām arī jauniešu video par atmiņām no Spānijas, Itālijas un Austrijas pieredzes apmaiņu projektiem. Jaunieši visi kā viens apgalvo, ka projekts liek izkāpt no komforta zonas, sniedz jaunas zināšanas un neaizmirstamas atmiņas. Skatīdamies un iedvesmojoties no vilinošajiem ainavu skatiem un dalībnieku laimīgajām acīm, pildījām savus drosmes kausus un apspriedām, uz kuru valsti, kā projekta dalībnieki, vēlētos doties mēs.

Uzskatu, ka šī tikšanās mums sniedza pārliecību- ceļot un iepazīt pasauli spēj ne tikai turīgi ļaudis un angļu valodas lietpratēji. Lai ieraudzītu jaunas valstis, iepazītu citas kultūras un satiktu jaunus domubiedrus, ko vēlāk saukt par draugiem, ir vajadzīga vien zinātkāre un drosme. Kamēr esam jaunieši, mums “pieder pasaule” un ir šādas iespējas, tās viennozīmīgi jāizmanto!

12.klases skolniece Rēzija Krieviņa