BSP vasaras skola 2022

Seminārs “BSP vasaras skola 2022” Vecpiebalgā

27. – 29.jūnijā Vecpiebalgā norisinājās Baltijas jūras projekta “BSP vasaras skola 2022”. Šis skolēnu un skolotāju seminārs pulcēja 35 dalībniekus no 7 izglītības iestādēm: Valmieras Valsts ģimnāzija, Talsu Valsts ģimnāzija, Vecpiebalgas vidusskola, Babītes vidusskola, Rūjienas vidusskola, Vecumnieku vidusskola un Ogresgala pamatskola.

Pirmajā dienā, kad vasaras skola bija atklāta, piedalījāmies vairākās aktivitātēs. Nodarbībā “Pasaules pilsonis” ar koncentrācijas apļa palīdzību izpratām, kā caur savu “es” veidojam pasauli un ietekmējam to. Nodarbībā “Ilgtspējīgas attīstības mērķu izvirzīšana globālai sabiedrībai” uzzinājām, kādi ir šie mērķi un kāpēc tie ir svarīgi. Pēc nodarbībām saliedējāmies, spēlējot pludmales volejbolu un basketbolu. Vakarā devāmies uz Vecpiebalgas bērnudārzu “Mazputniņš”, kur  dziedājām tautasdziesmas, lasījām pasaku, iejūtoties lomās, vingrojām, zīmējām savu logo, veicām pētījumu un piedalījāmies viktorīnā par Vecpiebalgu. Bijām piemirsuši, cik patīkama ir bērna bezrūpība un cik liela laimes sajūta rodas, vien kopīgi rotaļājoties un muzicējot. Paldies skolotājām Agitai Brauerei un Agitai Šulcai par smieklu un jautrības pilnajām aktivitātēm! Vakara noslēgumā devāmies pastaigā pa Vecpiebalgu. Aplūkojām Grišku kalnu, no kura paveras brīnišķīga Piebalgas ainava, ielūkojāmies Vecpiebalgas ev.lut. baznīcā. Caurstaigājām Vecpiebalgas viesistabu, vērodami izgaismoto strūklaku, mūžīgo ūdensrozi un rietošo sauli.

Otrās dienas rītu iesākām ar rīta rosmi. Tad tikām sadalīti grupās, lai apspriestos par ilgtspējīgas attīstības mērķiem un izvirzītu, mūsuprāt, trīs svarīgākos. Kad katra grupa savus mērķus bija izvirzījusi un to svarīgumu argumentējusi, kopīgi izvirzījām sešus mērķus, kurus pētīsim padziļināti. Pēcpusdienā devāmies ekspedīcijās “Ilgtspējīga dzīve Vecpiebalgā”. “Gardenia Eco” sveču darbnīcā tikām iepazīstināti ar sveču liešanas vēsturi, dažādiem vasku veidiem un to īpatnībām. Uzzinājām, kāpēc ieteicams dedzināt dabīgā vaska, ne parafīna sveces. Protams, kā gan sveču mājā bez sveču liešanas? Katrs izlējām sev mazu sojas vaska svecīti burciņā un rapšu vaska “smaržeklīti”, kuru izdekorējām ar dabas veltēm pēc sirds patikas. Ēterisko eļļu pavadībā devāmies uz Piebalgas porcelāna fabriku, kur iepazināmies ar porcelāna rašanās vēsturi, to iegūšanu un veiksmīgiem porcelāna izgatavošanas pamatprincipiem. Uzzinājām, ka Piebalgas porcelāna fabrika ir vienīgā porcelāna ražotne Latvijā. Katrs izlējām sev mazus porcelāna “kaķīšus”. Porcelāna galerijā aplūkojām neordināros un filigrāni izstrādātos eksemplārus. Ar “balto zeltu” kabatā devāmies ekspedīcijā uz gaļas lopu audzēšanas saimniecību. Jostainās Galoveju šķirnes govis par sevi radīja pārsteidzoši lielu interesi. Saimniecības īpašnieki Guna Kaņepe un Nikolajs Žiļcovs pastāstīja savu ceļu no lielpilsētas dzīves Berlīnē līdz jaunas dzīves sākšanai laukos, pienākumiem un nerimstošo motivāciju, kuras pamatā ir mīlestība pret savu zemi un darbu. Dalībnieku uzmanību pievērsa fotogēniskais bullis Silvestrs. Drosmīgākie endorfīnu ķēra izbraucienā ar kvadriciklu. Pēc bagātīgās saules lutināšanas visas dienas garumā veldzējāmies Ineša ezerā. Vakaru noslēdzām ar Vecpiebalgas vidusskolas pašpārvaldes organizētu orientēšanos. Aktīvākie enerģijas rezerves izlietoja, spēlējot pludmales volejbolu.

Pēdējā semināra dienā veicām mūsu galveno uzdevumu – veidojām prezentāciju “Ilgtspējīgie attīstības mērķi Vecpiebalgā”. Izmantojot seminārā gūtās zināšanas un ekspedīcijās pieredzēto, veidojām uzskatāmus posterus, kuros attēlojām Vecpiebalgas teritorijas objektus, vietas un to ilgtspējīgas attīstības mērķus, kā arī sniedzām savus ieteikumus to uzlabošanai.

Šo trīs dienu laikā iepazinām cits citu, Vecpiebalgu un ilgtspējīgas attīstības mērķus. Apzinājāmies, cik liela nozīme ir šiem mērķiem, lai mēs spētu dzīvot labbūtībā. Guvām ne tikai jaunus draugus un pieredzi, bet arī pārliecību, ka mūsu spēkos ir pasaules uzlabošana, jo visas lielās lietas sākas lēni un no mazumiņa. Iedvesmojāmies no Vecpiebalgas vietējiem uzņēmējiem, viņu radošuma un ieguldījuma Vecpiebalgas vides uzlabošanā, attīstot vairākus no attīstības mērķiem (piemēram,  “Novērsts bads un ilgtspējīga lauksaimniecība”, “Cienīgs darbs un ekonomiskā izaugsme”, “Atbildīgs patēriņš un ražošana”).

Pasakāmies Baltijas jūras projekta organizatoriem un semināra vadītājai Lienei Zeilei par dabas entuziastu pulcēšanu un izglītošanu. Vecpiebalgas vidusskolas pārstāvji – Rēzija Krieviņa, Līga Dandena, Viktorija Zariņa, Linards Ābeltiņš, Krista Žeiba, Annija Līna Berķe – izsaka pateicību skolotājām Agitai Bērziņai un Vitai Miķelsonei par mūsu komandas koordinēšanu un palīdzīgas rokas sniegšanu.

 

Vecpiebalgas vidusskolas skolniece Rēzija Krieviņa