Vecpiebalgas vidusskola piedalās Amerikas Latviešu apvienības programmā „Mantojums – Latvija”

No 16.jūnija līdz 27.jūnijam Amerikas Latviešu apvienības programmas „Heritage Latvia” („Mantojums–Latvija”) ietvaros Latvijā viesojās skolēni (13 līdz 15 gadi) no Amerikas, kuru izcelsme tuvākā vai tālākā paaudzē ir saistīta ar Latviju. Skolēni pārstāvēja Ohaio, Ilinoisas, Kalifornijas un Ņujorkas štatus.

Vienu dienu programmas dalībnieki pavadīja Vecpiebalgā, kur tos uzņēma Vecpiebalgas vidusskolas skolēni un pedagogi. Gan Amerikas, gan Latvijas skolēniem un skolotājiem tā bija lieliska iespēja caur dažādām norisēm un aktivitātēm kopīgi iepazīt Latvijas kultūrvēsturisko vidi un citam citu, praktizēt valodas prasmes, stiprināt latvisko identitātes apziņu, kā arī iegūt jaunu pieredzi.

Amerikas latviešu grupa tika iepazīstināta ar Vecpiebalgas vidusskolu –  tās mācību vidi un mācību procesa norisi. Daudz tika diskutēts par kopīgajām un atšķirīgajām iezīmēm. Amerikas latvieši atzinīgi novērtēja skolas labiekārtoto, gaišo, tīro vidi un vairākkārt pozitīvi uzteica skolā izvietoto vēsturiskā Baltijas ceļa ekspozīciju, kas liek atcerēties un apzināties savas tautas vēsturi un vērtības. Meistarklases nodarbībā, ko vadīja mākslas skolotāja Vita Miķelsone, visi īpašā pīšanas tehnoloģijā veidoja sev rokassprādzi Latvijas karoga krāsās. Pēc garšīgās maltītes skolas ēdnīcā visa grupa devās uz Kārļa Skalbes muzeju “Saulrieti”, kur muzeja izglītojošā darba speciāliste Ilona Muižniece sniedza iespēju iejusties pasaku un rakstnieka Kārļa Skalbes pagātnes pasaulē, klausīties pārdzīvojumu emocijām pildītus stāstus, sildīties uz malkas kurināta mūrīša, izbaudīt dabas veltes un izspēlēt jautras latviešu rotaļas. Vecpiebalgas kultūras dienas norises ietvaros tika apmeklēta arī mākslinieka Jāņa Roņa izlolotā Piebalgas Porcelāna fabrika, kur visiem programmas dalībniekiem bija iespēja iemēģināt roku porcelāna figūriņu veidošanā. Patīkamas emocijas raisīja arī Vecpiebalgas muižas parka, Porcelāna galerijas un Gardenia Eco sveču darbnīcas apmeklējums. Vecpiebalgas daudzveidīgo aktivitāšu kopā būšanas dienu noslēdza brīdis Vecpiebalgas baznīcā, kur  gaišus un dvēseliskus ērģeļu skaņdarbu atskaņoja skolotāja Astra Piruška.

Pateicībā par uzņemšanu Vecpiebalgas vidusskolas skolēni un skolotāji 26.jūnijā kopā ar Amerikas latviešu grupu devās kopīgā piedzīvojumā uz Ādažu militāro bāzi un Mežaparka lielo estrādi. Ādažu militārā bāze pārsteidza ar sirsnīgo uzņemšanu, moderno vidi un aprīkojumu. Ekskursijas laikā radās dziļāka izpratne par NATO būtību, militāro drošību un militārās dzīves organizēšanu. Iespaidīgs bija jaunuzceltā sporta kompleksa apmeklējums, kurš ir viens no modernākajiem visā Eiropā un paredzēts tikai militārās jomas darbinieku fiziskās formas uzturēšanai. Pēc pusdienām jauni iespaidi un piedzīvojumi gaidīja Mežaparka estrādē, kas pārsteidza ar savu vēsturi un iespaidīgo skanējumu, kopīgi dziedot “Bēdu manu lielu bēdu”, kā arī fantastisko, interaktīvo Dziesmu svētku muzeja ekspozīciju. Dienas aktivitātes noslēdza jautras rotaļas, ko vadīja folkloras grupa. Pēc kārtīgas dancošanas visi tika aicināti nobaudīt gardas picas un svaigas sezonas ogas.

Amerikas Latviešu apvienības grupa kopumā Latvijā pavadīja deviņas aktīvas, intensīvi  saplānotas dienas, apskatot dažādas Latvijas skaistākās vietas un iegūstot pieredzi, praktiski darbojoties dažādās orientēšanās spēlēs un meistarklasēs (piemēram, maizes cepšana, siera siešana, vainagu pīšana), kā arī iepazīstot Saulgriežu un pirts rituālu tradīcijas. Galamērķi ietvēra gan tuvākas, gan tālākas Latvijas vietas, kā Rīga, Tērvete, Rundāle, Turaida, Jūrkalne, Liepāja, Kuldīga un Vecpiebalga. Daloties savos iespaidos par sajusto un piedzīvoto, Amerikas latvieši vairākkārt atzīmēja, ka ir sajūsmināti par skaisto, zaļo dabu un garšīgo, veselīgo ēdienu.

Amerikas Latviešu apvienība (ALA) ir Amerikas Savienotajās Valstīs  1951.gadā izveidota trimdas latviešu centrālā organizācija, kas kopš 1997.gada organizē izglītojošus braucienus uz Latviju, lai piedāvātu latviešu izcelsmes jauniešiem iespēju saglabāt un tālāk attīstīt savu latvisko identitāti, lietot un pilnveidot savu latviešu valodu, stiprināt saites ar latviešu sabiedrību, attīstīt un uzturēt kontaktu ar Latviju. Kopumā tiek organizēti divu veidu izglītojošie grupu braucieni uz Latviju: viens no tiem ir “Sveika, Latvija!”, kurš paralēli kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanas un pieredzes aktivitātēm liek uzsvaru uz latviešu valodas nostiprināšanu, savukārt otrs „Heritage Latvia” lielākoties tiek vadīts angļu valodā un neprasa latviešu valodas priekšzināšanas. Vecpiebalgas vidusskola saka paldies ceļojuma “Heritage Latvia 2024” koordinatorei Latvijā Polīnai Šķiņķei un grupas gidei Santai Iesmiņai par iespēju baudīt šo piedzīvojumu.